SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Sockerskål 7245587
nr 724 5587
Sockerskål
på fot, nysilver, sent 1800-tal, höjd: 35 + vaser, 1 par, nysilver, (glasinsatserna saknas)h. 26
Utrop:
600 kr
Såld:
500 kr
måndag 7 november 2011
kl 19:13:18
100 kr
300 kr
300 kr
400 kr
400 kr
450 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.